Tedarik Nedir?

Tedarik, bir şirketin faaliyetlerini desteklemek için ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetleri satın alma sürecidir.

Satın alma, her işletmede hayati bir işleve sahiptir. Bir şirketin ihtiyaç duyduğu gerekli mal ve hizmetler olmadan operasyonlar durma noktasına gelecektir.

Üç tür satın alma vardır:

  • Doğrudan: Doğrudan tedarik, bir ürünü üretmek için ihtiyacınız olan her şeyi elde etmektir. Örnekler ham maddeleri, parçaları ve diğer bileşenleri içerir.
  • Dolaylı: Dolaylı tedarik, günlük operasyonlarınızı desteklemek için ihtiyaç duyduğunuz ürünleri satın almak anlamına gelir. Örnekler arasında ofis malzemeleri ve ekipmanları sayılabilir. 
  • Hizmetler: Hizmet alımı, insan temelli hizmetlerin (örneğin, müteahhitler, danışmanlar, vb.) satın alınmasını içerir.

Her bir tedarik türü için süreç, genellikle kaynak bulma, talep oluşturma, sözleşme görüşmeleri ve daha fazlasını içeren aynı adımları izleyecektir.

Tedarik Yönetimi Nedir?

Tedarik yönetimi, şirketinizin işletmek için ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetleri elde etmek için gerçekleştirdiği süreçleri yönetme uygulamasıdır. Bu süreçler, satıcıları değerlendirmeyi, satın alma siparişlerini oluşturmayı, faturaları onaylamayı ve daha fazlasını içerir.

Daha küçük şirketler, satın alma faaliyetlerini yürüten yalnızca bir kişiye sahip olabilirken, daha büyük kuruluşlarda satın almaya ayrılmış tüm bir departman olabilir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.