Tedarik Süreçlerinizi Otomatikleştirmeye Hemen Başlayın

Tedarik yönetimi, şirketinizin işletmek için ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetleri güvence altına almasına yardımcı olmada kritik bir rol oynar.

Ancak, tedarik sürecinin her adımını manuel olarak yönetmek uzun vadede pratik değildir. Daha uzun geri dönüş sürelerine, veri hatalarına ve hatta fatura sahtekarlığına yol açabilir – bunların tümü kârlılığınıza zarar verebilir.

Qontrat gibi bir iş akışı otomasyon aracı, şirketinizin satın alma sürecinizi otomatikleştirmesine ve kolaylaştırmasına yardımcı olabilir. Kodsuz arabirimi kullanmak, neredeyse hiç vakit kaybetmeden özel formlar ve otomatik iş akışları oluşturmanızı kolaylaştırır.

Platform, formlardan oluşur, iş akışlarınızı özelleştirin, dinamik yönlendirmeyi ayarlayın ve daha fazlasını yapın. Ayrıca, yerleşik raporlama panoları ile iş akışlarınızı analiz edebilir ve süreçlerinizde sürekli iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Süreçlerinizi otomatikleştirmeye başlamak için teknik uzman olmanıza da gerek yok. Microsoft Excel’i kullanmakta rahat olan herkes, herhangi bir kod yazmadan kendi iş akışlarını oluşturabilir ve özelleştirebilir.

Tedarik sürecinizi otomatikleştirmeye başlamak için 14 günlük ücretsiz deneme ile bugün başlayın.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.